Litultovice farní kostel

Kostel svatého Bartoloměje v Litultovicích je římskokatolický jednolodní kostel s odsazenou apsidou postavený v letech 18441847 v historicko-eklektickém stylu.

Historie

Kostel sv. Bartoloměje v Litultovicích

Poprvé je kostel Svatého Bartoloměje v Litultovicích zmiňován v roce 1767. O osmdesát let později byl na místě původního svatostánku vybudován barokní farní kostel a roku 1849 byl posvěcen. Do současné podoby byl přestavěn v roce 1925. Jeho patronem je Svatý Bartoloměj, který byl jedním z dvanácti Ježíšových apoštolů. Podle legendy zbavil dceru arménského krále posedlosti zlým duchem. Po tomto zázraku král i jeho dvůr a dalších dvanáct měst přijalo křesťanskou víru. Tímto skutkem na sebe Bartoloměj poštval pohanské kněze. Byl krutě mučen stažením z kůže a ukřižován hlavou dolů. Svatý Bartoloměj je patronem mnoha měst a řemesel – zejména zpracovatelů kůže, koželuhů, lovců kožešin, ševců

Kostel byl vybudován v letech 18441847 na místě staršího kostela stejného zasvěcení, který se v Litultovicích zmiňuje už v roce 1480. Benedikován byl v roce 1849.

 
lůitultovice2.jpg
litultovice 4.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one